Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Dzień Otwarty Urzędu Statystycznego w Krakowie

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
15.03.2017

Z okazji obchodów Dnia Statystyki Polskiej 9 marca 2017 r. zorganizowano Dzień Otwarty Urzędu Statystycznego w Krakowie. Wzięli w nim udział uczniowie klas drugich i trzecich Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.

Wśród atrakcji przygotowanych dla gimnazjalistów najważniejszym punktem Dnia Otwartego była gra edukacyjna - statystyczny escape room. Zorganizowana po raz pierwszy w Urzędzie Statystycznym w Krakowie zabawa wzbudziła wśród uczniów wiele emocji. Zagadkowe „statystyczne pokoje” pełne były logicznych i statystycznych łamigłówek, a gimnazjaliści podzieleni na kilkuosobowe zespoły zostali w nich zamknięci. Ich zadaniem było jak najszybsze wydostanie się z pułapki, ale na drodze stanęły im zadania wymagające zarówno fizycznego jak i intelektualnego wysiłku. Drużyny musiały odnaleźć wszystkie zadania ukryte w różnych zakamarkach pokoi i odszyfrować je. Następnie, korzystając z Roczników Statystycznych Województwa Małopolskiego, gimnazjaliści musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące województwa małopolskiego, ludności, ochrony środowiska, uczniów, transportu i sportu. Ostatnim etapem zmagań było rozwiązanie zagadki ukrytej na komputerze. Odpowiedź była hasłem otwierającym pokój i umożliwiającym uczniom „ucieczkę”.

Zwycięzcy, a więc drużyny, które najszybciej zdołały opuścić „statystyczne pokoje”, wrócili do szkoły z atrakcyjnymi nagrodami, a każdy z gości Urzędu Statystycznego otrzymał zestaw upominkowy promujący statystykę i słodki poczęstunek. Nauczyciele sprawujący opiekę nad gimnazjalistami otrzymali publikacje statystyczne opracowane przez pracowników Urzędu.

Podczas Dnia Otwartego uczniowie i nauczyciele mogli porozmawiać z pracownikami Małopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych, poznać pracę statystyków i nauczyć się, w jaki sposób korzystać z zasobów informacyjnych statystyki publicznej. Gimnazjaliści sprawdzili swoje umiejętności logicznego myślenia i wyszukiwania danych statystycznych, a także przekonali się, jak ważną rolę odgrywa statystyka, która dotyczy każdego aspektu naszego życia.

 

Do góry