Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Sfery działalności organizacji pożytku publicznego w Polsce

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 07.04.2010

     Przedstawiamy Państwu opracowanie pod tytułem „Sfery działalności organizacji pożytku publicznego w Polsce”, przygotowane z okazji obchodów Dnia Statystyki Polskiej Głównego Urzędu Statystycznego, odbywających się w Krakowie w dniach 08-10 marca 2010 r.
     Publikacja zawiera wybrane informacje z dziedziny działalności trzeciego sektora w Polsce oraz szeroko rozumianej gospodarki społecznej. Prezentowane dane przedstawiono w trzech blokach tematycznych, odpowiadających obszarom specjalizacji Urzędu Statystycznego w Krakowie. Każdy z rozdziałów dotyczy odrębnej dziedziny działalności organizacji non-profit w wybranych obszarach: kultury i sztuki, ochrony zdrowia oraz pomocy społecznej i socjalnej. Każdy z obszarów uwzględnia inny aspekt działalności organizacji non-profit ze szczególnym uwzględnieniem organizacji pożytku publicznego.
     Przedstawione dane, pochodzą z pierwszych uogólnionych wyników badania SOF-1 „Sprawozdanie z działalności fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji społecznych za 2008 r. Klasyfikacja działalności statutowej zastosowanej w badaniu SOF-1 została oparta na międzynarodowej klasyfikacji organizacji non-profit, ICNPO (International Classification of Non Profit Organizations) przy uwzględnieniu specyfiki polskiej.
     W opracowaniu skorzystano także z danych Ministerstwa Finansów dotyczących 1% należnego podatku dochodowego od osób
fizycznych za 2007 r.
     Mamy nadzieję, że niniejsze opracowanie będzie zachętą do poznania funkcjonowania podmiotów trzeciego sektora w Polsce
i zainteresuje nie tylko instytucje i organizacje działające w sferze gospodarki społecznej, ale również okaże się interesującą pozycją dla
wszystkich czytelników.

Do góry