Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie 2024 r.
Po pięciu latach przerwy Festiwal Nauki i Sztuki wraca do Krakowa. To prestiżowe cykliczne wydarzenie popularnonaukowe. Tegoroczna (już 20) edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Kraków miastem nauki i sztuki”. Jej patronem jest prof. Marian Mięsowicz – jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, mający ogromny wkład w integrację środowiska naukowego Krakowa.
Organizatorzy w atrakcyjnej formie prezentują działalność dydaktyczną i naukową krakowskich uczelni. Uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w prezentacjach, warsztatach i wykładach, a także odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne – naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów na kampusach krakowskich uczelni. W ciągu trzech festiwalowych dni goście będą mogli wziąć udział w ponad 300 wydarzeniach.
Urząd Statystyczny w Krakowie po raz kolejny włącza się w organizację festiwalu. Przygotowaliśmy warsztaty online, które odbędą się w dniach 16 i 17 maja:
· Jak szukać informacji o kulturze w bazach danych? (16 maja)
· Czy kulturę da się zmierzyć? (17 maja)
Na wydarzenia wymagana jest rejestracja. Serdecznie zapraszamy!
Więcej informacji na stronie festiwalu: Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie (fnis.krakow.pl)
Jak szukać informacji o kulturze w bazach danych?
16 maja godz. 10.00 (90 minut)
Prowadzący: M. Wałaszek, Małopolski Ośrodek Badań Regionalnych
W trakcie spotkania przedstawimy funkcjonalności i możliwości wykorzystania portali informacyjnych statystyki. Następnie przybliżymy bazy danych zawierające informacje z zakresu kultury, dostępne w różnych latach oraz na różnych poziomach podziału administracyjnego. Zaprezentujemy między innymi: Bank Danych Lokalnych, Dziedzinowe Bazy Wiedzy czy Portal Geostatystyczny.
W spotkaniu mogą wziąć udział wszystkie osoby bez ograniczeń wieku. Obowiązuje rejestracja – o udziale będzie decydować kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona jest przepustowością programu do spotkań online (około 100 osób).
Czy kulturę da się zmierzyć?
17 maja godz. 10.00 (45 minut).
Prowadzący: M. Cembruch-Nowakowski, Ośrodek Statystyki Kultury
Celem wystąpienia będzie prezentacja badań realizowanych przez Ośrodek Statystyki Kultury Urzędu Statystycznego w Krakowie, , jego misję, zadania oraz aktualne trendy w badaniach statystycznych w obszarze kultury.
Ośrodek Statystyki Kultury prowadzi ogólnopolskie badania statystyczne, prace metodologiczne i rozwojowe w obszarze statystyki kultury. Badania statystyczne dotyczą m.in. działalności scenicznej teatrów, oper, operetek, filharmonii, orkiestr, chórów, zespołów pieśni i tańca czy przedsiębiorstw estradowych oraz jednostek prowadzących profesjonalną działalność kulturalną, takich jak muzea, biblioteki, podmioty zajmujące się produkcją i dystrybucją filmową, kina, galerie i salony wystawiennicze, centra kultury, domy i ośrodki kultury, kluby i świetlice. Ośrodek prowadzi również badania masowych imprez artystyczno-rozrywkowych i sportowych, rynku dzieł sztuki i antyków oraz finansów instytucji kultury.
Wymienione badania dostarczają danych o sieci i funkcjonowaniu jednostek, o ofercie kulturalnej, jak i jej społecznej konsumpcji: liczbie i rodzajach podmiotów, liczbie realizowanych przedsięwzięć, liczbie uczestników imprez kulturalnych, podstawowych wielkościach charakteryzujących zjawiska i trendy w dziedzinie kultury, ekonomicznych aspektach prowadzenia działalności kulturalnej oraz wielkości zatrudnienia w obszarze kultury.
Obowiązuje rejestracja. Liczba miejsc ograniczona jest przepustowością programu do spotkań online (około 100 osób). Spotkanie kierowane jest do młodzieży i osób dorosłych.